Det nya kapitalet ska användas till fortsatt utveckling av bolagets första läkemedelskandidat AT-10, en immunterapi baserad på omprogrammering av cancerceller till funktionella dentritiska celler. Strategin är att, så att säga, att få cancern att döda sig själv, som Life Science Sweden tidigare berättat.
Annons– Asgards teknologi övervinner utmaningar traditionella cellterapier står inför, genom att möjliggöra återskapandet av önskade och funktionella immunceller direkt i patientens kropp. Vi tror att den här genombrottsstrategin kommer att ge upphov till nästa generation av cellterapier, säger företagets vd och medgrundare Cristiana Pires i ett pressmeddelande.
AnnonsFinansieringsrundan leddes av RV Invest och Johnson & Johnson Innovation med deltagande av redan befintliga investerare som Novo Holdings, Boehringer Ingelheim Venture Fund och Industrifonden.
AnnonsAsgard Therapeutics startades 2017 i Lund och ingår i Smile Incubator.
Annons Annons