23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Immunterapibolag tar in 339 miljoner

Immunterapibolaget Asgard Therapeutics har tagit in 30 miljoner euro, motsvarande omkring 339 miljoner kronor, i en finanseringsrunda.

Det nya kapitalet ska användas till fortsatt utveckling av bolagets första läkemedelskandidat AT-10, en immunterapi baserad på omprogrammering av cancerceller till funktionella dentritiska celler. Strategin är att, så att säga, att få cancern att döda sig själv, som Life Science Sweden tidigare berättat.

– ­Asgards teknologi övervinner utmaningar traditionella cellterapier står inför, genom att möjliggöra återskapandet av önskade och funktionella immunceller direkt i patientens kropp. Vi tror att den här genombrottsstrategin kommer att ge upphov till nästa generation av cellterapier, säger företagets vd och medgrundare Cristiana Pires i ett pressmeddelande.

Finansieringsrundan leddes av RV Invest och Johnson & Johnson Innovation med deltagande av redan befintliga investerare som Novo Holdings, Boehringer Ingelheim Venture Fund och Industrifonden.

Asgard Therapeutics startades 2017 i Lund och ingår i Smile Incubator.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062