23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Catharina Hagerling får nyinstiftad utmärkelse – Årets barncancerforskare

Catharina Hagerling utses till Årets barncancerforskare 2024 av Barncancerfonden för sin forskning på en ovanlig barncancertyp – neuroblastom.

Neuroblastom är en ovanlig cancersjukdom som främst drabbar små barn. De flesta som insjuknar gör det före två års ålder och cirka 20 barn drabbas årligen i Sverige. Sjukdomen uppkommer i nervceller längs ryggraden eller i buken. Ungefär 50 procent av de barn som får högriskneuroblastom överlever.

Catharina Hagerling är docent och forskningsgruppledare vid Lunds universitet och forskar på sjukdomen. Hennes forskning fokuserar på de fall där cancern spridits sig till olika organ i kroppen. Hon försöker förstå varför vissa organ drabbas oftare än andra med målsättningen att hitta nya sätt att angripa tumörcellerna.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.087