23948sdkhjf

USA upprättar databas över autismpatienter – ska forska kring orsakerna

USA:s hälsomyndigheter ska skapa en databas över autismpatienter för att kunna studera orsakerna till diagnosen. Det meddelade landets hälsominister Robert F. Kennedy Jr. på onsdagen.

Databasen ska omfatta patienter som är inskrivna i sjukvårdsprogrammen Medicare och Medicaid. Den ska i första hand användas till forskning om de grundläggande orsakerna till autism, men kan på sikt även omfatta forskning om andra kroniska tillstånd, enligt Kennedy.

– Vi drar tillbaka ridån, med full transparens och ansvarsskyldighet, för att ge de ärliga svar som familjer har väntat alldeles för länge på att få höra, sa han i ett uttalande, rapporterar Reuters.

De diagnostiserade fallen av autism har ökat kraftigt i USA de senaste decennierna, och vetenskapen har inte kunnat ge någon bra förklaring till varför. I april sa Robert F Kennedy Jr. i ett möte med president Donald Trump att USA kommer att ha identifierat orsaken till autism i september i år, som Life Science Sweden tidigare rapporterat.

Innan dess hade Kennedy, som många gånger uttryckt vaccinskepsis, gett USA:s smittskyddsmyndighet CDC i uppdrag att genomföra en studie om ett möjligt samband mellan vacciner och autism – en koppling som ett stort antal vetenskapliga studier tidigare avfärdat.

Tidigare har Kennedy även uttryckt misstankar om att miljögifter kan spela en roll för ökningen av autismdiagnoser.

Reuters förfrågningar till berörda amerikanska hälsomyndigheter om integritetsfrågor och om hur informationen i databasen ska användas har hittills inte besvarats, skriver nyhetsbyrån. Kennedy har tidigare sagt till Fox News att ett register kommer att upprättas, men att det ska vara frivilligt och inte innehålla privat information.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.079