23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Fördjupat samarbete kring läkemedel

Innovativa mindre och medelstora Läkemedelsföretag, IML, och LIF utökar och formaliserar sitt samarbete, meddelar de båda intresseorganisationerna för pharma i Sverige.
- Vi ska arbeta för

goda villkor för forskningen, för ett etiskt förhållningssätt på marknaden, för ett sjukvårdssystem som premierar innovation och kvalitet och som utvärderar alla läkemedel för patienternas bästa, säger Rickard Bergström som är vd på LIF med 60 medlemsföretag.





De båda organisationerna

har samarbetat även tidigare, men nu blir det alltså ett mer formellt samarbete och de 15 medlemsföretagen i IML blir associerade medlemmar i LIF.





- Nu formaliseras och utvidgas samarbetet. Det är en bra lösning för de innovativa mindre läkemedelsföretagen att vi blir associerade medlemmar. Detta ger våra medlemsföretag tillgång till LIF:s omfattande informations- och kontaktnät, säger Jan G Smith, vd för IML.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.151