23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Tummen upp för Ezogabin

Den amerikanska läkemedelsmyndighetens rådgivande kommitté har enhälligt röstat för ett godkännande av Medas epilepsipreparat Ezogabin.
Annons
Läkemedelsföretaget Meda har

lämnat in en ansökan om marknadsgodkännande i USA för Ezogabin, ett preparat för tilläggsbehandling av epilepsi. I veckan fick Meda besked om att läkemedelsverkets rådgivande kommitté enhälligt röstat för ett godkännande.

Om preparatet godkänns Annons

kommer det att kommersialiseras av Glaxosmithkline, i enlighet med ett avtal mellan Glaxosmithkline och Valeant, Medas samarbetspartner för Ezogabin.

Annons
Ansökan om marknadsgodkännande

har också lämnats till den europeiska läkemedelsmyndigheten, där den fortfarande är under granskning.

Annons
Meda är ett

läkemedelsföretag som utvecklar läkemedel för behandling av astma, allergi, hjärta- och kärlsjukdomar, smärta, inflammation, dermatologi och CNS.

Annons
Valeant är ett

amerikanskt läkemedelsföretag som fokuserar på läkemedel för behandling av nerv- och hudsjukdomar.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.03|instance-web02