Fund står för 70 procent av kapitalet när Symphogen nu tar in rekordsumman 890 miljoner. Både Novo och Essex Wooodland har tidigare investerat i bolaget. Ny investerare är danska pensionsfonden PKA.
Pengarna ska användas till
att sätta fart på utvecklingen av Symphongens främsta cancerpreparat Sym004, som började testas i en fas I/II-studie i april förra året. Målet är att även öka utvecklingstakten på övriga läkemedelskandidater. Symphogen utvecklar även antikroppar mot autoimmuna sjukdomar och infektionssjukdomar.
- Vårt mål är att utveckla Symphogens tidiga forskning inom cancer och ta våra prekliniska onkologipgram till proof-of-concept i människa, säger vd:n Kirsten Drejer.
, vice ordförande i Novo Nordisk och tidigare vd i brittiska Celltech, tar nu över ordförandeklubban i Symphogen.
- Vi har nu en unik finansiella möjligheter att bygga ett långsiktig och eventuellt vinstgivande biopharmaecutiskt företag, säger Göran Ando.