kronor till ett projekt som de utvecklar tillsammans med Cambridgeföretaget Sentinel oncology. Sentinel oncology får 3 miljoner kronor. Projektet syftar till att utveckla läkemedel mot blodcancerformen akut leukemi.
Eurostars som totalt har drygt 3,5 miljarder kronor att fördela på olika forskningsprojekt under en sexårsperiod.
projekten efter tillväxtpotential och betygsätts efter kvalitet, innovation och marknadspotential. I bedömningen hamnade Biovica och Sentinel oncology på en fjärdeplats av totalt 110 projekt.
bioteknik-företag som utvecklar diagnostikverktyg inom cancer. Bolagets testverktyg Divitum mäter mängden av enzymet tymidinkinas i blodet, som kan vara en tidig indikator på onormal celldelning.