23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Norskt kapital till enzym-fiske

Forskningsbolaget Arcticzymes får 16,4 miljoner för att ta fram marina enzymer som kan användas i DNA-teknik och diagnostik.
Kapitaltillskottet kommer genom

ett anslag från Norges forskningsråd. Pengarna ska finansiera projektet “Development of new marine enzymes for research and diagnostics” inom Fuge-programmet under tre år. Fuge-programmet är ett användardrivet innovationsprojektet som ska skapa en plattform där nya enzymer kan utvecklas för att användas i molekylärbiologisk forskning.





Arcticzymes utvecklar, producerar

och säljer enzymer som används i molekylär DNA-teknik och diagnostik. Enzymerna tas upp ur Norra ishavet och Barents hav. De båda haven utgör en miljö med extrema och varierande förhållanden, något som har lett till att unika organismer som är anpassade för den miljön har utvecklats. De köldanpassade enzymerna är ofta kopplade till låg termisk stabilitet, vilket gör att temperatur kan användas för att aktivera och inaktivera enzymerna.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.109