Dagens markör brister
Idag används en annan markör, PSA-markören, för diagnos av prostatacancer. Diagnostisering med hjälp av PSA-markören har fått kritik då den visat positiva resultat utan att patienten haft prostatacancer. Med en bättre markör kan sådana misstag undvikas och antalet onödiga operationer minskas.
Forskarna vid Uppsala universitethar studerat blodprov som tagits från 100 män som diagnostiserats med prostatacancer. Genom ett specialutvecklat test kunde de upptäcka ett visst protein, prostasom, i blodet hos patienterna.
Prostasomer är småmembranförsedda partiklar som prostatacellerna normalt pumpar ut i sädesvätskan. Det visade en av forskarna i gruppen, Gunnar Ronquist, redan för 30 år sedan. Hypotesen i den nu aktuella studien var att cancerdrabbade prostataceller pumpade ut proteinerna i kringliggande cancervävnad istället för i sädesvätskan, något som varit svårt att påvisa då det tidigare inte gått att uppäcka prostasomer i blod.
redan utvecklade testmetod för bestämning av proteiner, så kallad proximitetsligering, kunde forskarna hitta förhöjda nivåer av prostasomer i prostatacancer-patienternas blod. Den uppdaterade testmetoden krävde att flera antikroppar samtidigt kände igen olika proteiner på prostasom-cellernas yta.
Forskarna har en förhoppningom att markören kan vara effektiv även vid andra liknande tumörtyper, men mer forskning krävs.
Studien publicerades itidsskriften Pnas.
Prenumerera på våra nyhetsbrev och få de senaste nyheterna inom life science direkt till din inkorg!
Namn
* E-post
Biotech - Veckans Labbnyheter
Biotech - Jobb & Karriär
Biotech - Veckans Nyheter
Biotech - Kliniska Prövningar
Ändra/uppdatera dina uppgifter* Obligatoriska fält