23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Framåt för Antabus-konkurrent

Nalmefene visar positiva resultat i fas III.
Det danska läkemedelsbolaget

Lundbeck har nu avslutat den sista fas III-studien i utvecklingsprogrammet med bolagets preparat Nalmefene, som motverkar alkoholmissbruk. Resultaten visar att preparatet signifikant minskar antalet dagar med intensiv alkoholförtäring hos de behandlade patienterna, redan under den första behandlingsmånaden. Effekten höll sedan i sig genom den 12 månader långa studien.





Nalmefene ges i tablettform

och ska tas då patienten känner sug efter alkohol och vill minska sin alkoholkonsumtion. Med dagens alkoholbehandlingar, som konkurrenten Antabus, krävs det att patienten innan behandling har slutat dricka alkohol, eftersom att kombinationen av alkoholavvänjande läkemedel tillsammans med alkohol ger obehagliga symtom som hjärtklappning, kräkningar och i värsta fall medvetslöshet.





I den sista avslutande

studien ingick 718 patienter med alkoholberoende. Studien var dubbelblind och placebokontrollerad och utfördes på flera center runt om i Europa. Totalt i hela fas III-programmet testade 2 000 europeiska patienter preparatet, alla med alkoholberoende.









Lundbeck har nu

sökt om ett godkännande för Nalmefene i EU och väntar svar slutet av 2011.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.094