i morse stoppades handeln med medtech-bolaget Aerocrines aktie. Anledningen är att hemlig information har läckt från bolaget, något som skulle kunna påverka aktiehandeln.
Vad exakt det är som läcktvill Aerocrines vd Paul de Potocki inte kommentera. Men läckan ska ha att göra med de kliniska riktlinjer som den amerikanska forskningsorganisationen American thoracic society, ATS, håller på att ta fram. Riktlinjerna innehåller rekommendationer för vilka metoder som kan användas för behandling av andningsrelaterade sjukdomstillstånd, något som kan påverka Aerocrines framtidsutsikter.
Annons Är riktlinjerna något som kan påverka Aerocrine positivt eller negativt?- Det vill jag inte kommentera, säger Paul de Potocki.
Vem har läckt?- Det vet vi inte i dagsläget.
AnnonsHur länge kommer handelsstoppet gälla?- Det är Stockholmsbörsen som bestämmer när aktiehandeln öppnas igen och vi kommer att komma ut med mer information om läget under fredag morgon.
Annonssom utvecklar instrument för behandling och kontroll av andningssvårigheter som astma.
Annons Annons