23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Allenex tar in kapital

Genomför företrädesemission som kan ge upp till 155 miljoner kronor.
Annons
Igår, tisdag, tog styrelsen

i Allenex beslut om att genomföra en nyemission och ta in som mest 155 miljoner kronor. Emissionen görs med företräde till befintliga aktieägare och är garanterad genom teckningsförbindelser och garantiåtaganden från Allenex största aktieägare.

Annons


De tre storägarna som

förbundit sig att teckna nya aktier är bolagets idag största aktieägare, affärsmannen Mohammed Al-Amoudi, fastighetsbolaget Fastpartner med Sven-Olof Johansson i spetsen samt fastighetsbolaget Mannersons fastighet.

Annons


Aktierna säljs under

teckningsperioden som löper mellan den 30 september och den 14 oktober till ett kursvärde av 1,50 kronor per aktie.

Annons


Allenex styrelse fick

nyligen kritik från aktieägaren Roland Martin-Löf som anser att bolaget är illa skött och att bolagets nya strategi, att fokusera på

Annons
transplantation, antogs för sent.
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|