ansvaret för NDA:s rådgivande kommitté från och med januari 2012. Han efterträder Dave Gilbert som avgår från posten senare i år.
Graham Higson kommer
närmast från posten som global chef över regulatoriska frågor på läkemedelsjätten GE healthcares medical diagnostics. Dessförinnan arbetade han på en liknande post på Astrazeneca.
Han
har tidigarevarit aktiv i den europeiska läkemedelsindustriföreningen Efpia och den amerikanska motsvarigheten Phrma. I bägge var han med i kommittén för regulatoriska frågor.
NDA är ett konsultbolag
vars konsulter härstammar från olika regulatoriska kommittéer i Europa samt ifrån läkemedelsindustrin. Bland de senaste tillskotten finns Thomas Lönngren som fram till årsskiftet 2010/2011 var chef för det europeiska läkemedelsverket, EMA.