kommande årsstämma ska aktieägarna ta ställning till de nya styreleseledamöter som ställer sig till förfogande för nyval i styrelsen.
Den ena är
Michael Wolff Jensen, advokat och tidigare ekonomichef i de danska bolagen Genmab och Lifecycle pharma. Han har erfarenhet från flera bolagsstyrelser, i både privata och börsnoterade bolag, och av företagsjuridik i samband med finansiering, börsnotering och licensiering.
Lena Degling Wikingsson, vd för forskningsbolagen Avaris och Dilafor. Hon har erfarenhet av regulatoriska frågor och har tidigare arbetat som handläggare på Läkemedelsverket och på flertalet life sciencebolag, bland annat på Independent pharmaceutica.
Styrelseledamoten Mats Lidgard
avböjer omval vid årsstämman. Eurocine utvecklar nasala vacciner mot bland annat influensa och HIV och fokuserar just nu på att licensiera ut influensavaccinprojektet Immunose.