positiva resultat från bolagets andra fas I-studie med läkemedelskandidaten OX27, som utvecklas som behandling av genombrottssmärta hos cancerpatienter. Företaget visade också positiva resultat för samma läkemedelskandidat redan i juni tidigare i år, men då
Den aktuella studien har testat preparatet vid upprepad dosering.
friska frivilliga patienter för att se om substansen kan doseras mer flexibelt än de fentanylbaserade produkterna som i dag är standardbehandling vid genombrottssmärta.
att ta preparatet vidare till nästa fas, vilken fas det blir beror på Läkemedelsverket.
- I och med att vi testar en substans som redan är beprövad kan den regulatoriska vägen se annorlunda ut. Det är möjligt att nästa studie blir en fas III-studie, men det kan även bli en fas II-, II/III- eller IIa-studie. Det vet vi när Läkemedelsverket har lämnat sitt utlåtande som bör bli under första halvåret nästa år, säger Anders Lundström, vd Orexo.