23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ågerup in i Bluefish

Bolaget rekryterar två tidigare Q Med-chefer till styrelsen.
Det svenska generikaföretaget

Bluefish Pharmaceuticals har rekryterat nytt till bolagets styrelse. Vid en extrainsatt bolagsstämma den 19 januari röstades Bengt Ågerup och Erika Kjellberg Eriksson in i bolagsstyrelsen.





Branschprofilen Bengt Ågerup

får en plats som ordinarie styrelseledamot. Bengt Ågerup grundade estetikbolaget Q Med som såldes till schweiziska Galderma för ett år sedan och har mångårig erfarenhet från branschen. Sedan dess har han investerat i ett flertal projekt genom sitt nya investmentbolag Nxt2b och även tagit plats i ett flertal styrelser.





Erika Kjellberg Eriksson

får en plats som ställföreträdande styrelseledamot. Hon arbetar i dag som ekonomichef på Oxthera, ett bioteknikföretag baserat i Uppsala. Dessförinnan har hon arbetat på liknande poster, i åtta år på Q Med och i två år på Biophausia.





Bluefish Pharmaceuticals utvecklar

läkemedel på substanser som redan är godkända och har dokumenterade effekter. I dag består bolagets styrelse av Carl Palmstierna, Gerald Engström, Karl Karlsson, Bengt Ågerup och Erika Kjellberg Eriksson.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.078