23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Astra Zeneca köper bolag för 8,4 miljarder

Går ihop med amerikanska Ardea Biosciences.
Astra Zeneca och det

amerikanska bioteknikbolaget Ardea Biosciences har tecknat ett avtal om att slås samman. Enligt avtalet förvärvar Astra Zeneca det amerikanska bolaget och köpeskillingen landar på 1,26 miljarder amerikanska dollar, motsvarande 8,4 miljarder svenska kronor. Priset per aktie uppgår till 32 dollar styck, motsvarande 214 svenska kronor.





Ardea Bioscience utvecklar

småmolekylära läkemedel och bolagets huvudprojekt är läkemedelskandidaten lesinurad, för behandling av hyperurikemi hos patienter med gikt. Preparatet befinner sig i dag i klinisk fas III. Bolaget planerar att lämna in registreringsansökan i USA och EU under första halvåret 2014.





Ardeas pipeline består

av ytterligare tre läkemedelsprojekt. Det ena är ännu en läkemedelskandidat inom gikt som i dag befinner sig i klinisk fas I. De andra två är läkemedelskandidater inom cancer som Ardea Bioscience i dag utvecklar tillsammans med sammarbetspartnern Bayer Healthcare.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.235