23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Lundainkubator jagar ny vd

Vd:n för Lund Life Science Incubator lämnar sin post.
Evy Lundgren-Åkerlund

avgår efter fyra år som vd för Lund Life Science Incubator, LSI för att på heltid ägna sig åt sitt eget företag, Xintella.









Någon efterträdare finns

inte i dagsläget men företaget har inlett arbetet med att rekrytera en ny vd. Under de senaste åren har en rad förändringar skett i LSI, bland annat har företaget vuxit och flyttat till Medicon Village.





– Nu när Lund LSI etablerats på Medicon Village är det ett utmärkt tillfälle för en ny vd att ta vid och utveckla och skapa ytterligare tillväxt i inkubatorn. Jag kommer framöver att fokusera på att driva mitt eget företag Xintella, säger Evy Lundgren-Åkerlund i ett pressmeddelande.





LSI är en företagsinkubator

som hjälper entreprenörer och nystartade bolag inom Life science-sektorn att utveckla och kommersialisera sina idéer. I inkubatorn finns i dag cirka 20 inkubatorföretag.





BREAKING
{{ article.headline }}
0.078