23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Laquinimod gör revansch

Visar positiva data i fas II-studie mot Crohns sjukdom.
Efter att ha

orsakat två ordentliga börsras får Active Biotechs läkemedelskandidat laquinimod aktiekursen i annan riktning. Efter att bolaget redovisade positiva resultat i en studie med en ny indikation ökade aktiens värde med fem procent.









Laquinimod utvecklas ursprungligen

som behandling av den neurologiska sjukdomen MS men testas nu även för behandling av tarmåkomman Crohns sjukdom. Resultat från en fas II-studie med den nya indikationen redovisades i dag vid den årliga konferensen United European Gastroenterology, UEG, som just nu tar vid i Amsterdam, Nederländerna. I den aktuella studien ingår 180 patienter där preparatet testas för behandling av måttlig till allvarlig Crohns sjukdom. Resultaten visar att majoriteten av patienterna svarade positivt på behandlingen jämfört med placebo och bolaget har förhoppningar för läkemedelskandidaten både inom denna indikation och andra.





- Vårt utvecklingsprogram för laquinimod har visat att denna orala substans immunmodulerande effekter kan appliceras på flertalet autoimmuna sjukdomar, och i de data som presenterats på UEG sågs en imponerande effekt på minskad sjukdomssymptom vid Crohns sjukdom, redan efter en veckas behandling. Dessa data motiverar tydligt vidare studier av laquinimod för behandling av Crohns sjukdom, sa Michael Hayden, global forskningschef på Teva.





I augusti 2011

halverades

Active Biotechs aktievärde

då läkemedelskandidaten

inte lyckades uppfylla förväntningarna

i en klinisk fas III-studie. I november samma år föll aktien för andra gången, denna gång för att partnern till Active Biotech, Teva, tillsammans med det amerikanska läkemedelsverket kommit fram till att

ytterligare en studie

krävdes för att registreringsansökan skulle kunna lämnas in.





Från och med

årsskiftet 2010/2011 har bolagets aktie rasat från ett värde på över 160 kronor aktien till drygt 60 kronor aktien. Dagens rus fick aktien att öka som mest sju procent och låg på 64,50 kronor då börsen stängde.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.078