23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Hyperaktiva astrocyter bromsar Alzheimers

Ny forskning från Sahlgrenska visar att cellerna gör nytta.
Tidigare forskning på

Alzheimerspatienter har visat att celler av typen astrocyter söker sig till plackansamlingarna i hjärnan och verkar hyperaktiva. Vad astrocyter som normalt har olika hjälpande uppgifter i hjärnan, har för roll i utvecklandet av sjukdomen har fram till nu varit oklart.





I dagarna presenterade

professor Milos Pekny vid Sahlgrenska akademin, Göteborg, en studie där man på genetisk väg fått astrocyterna att bli mindre aktiva hos möss. Något som visade sig spela stor roll för sjukdomsförloppet.





– Studien visar att när astrocyternas hyperaktivitet minskade så utvecklades sjukdomen fortare, och det bildades mer av amyloida plack. Astrocyternas hyperaktivitet bromsar alltså sjukdomsförloppet. Vi är verkligen entusiastiska över dessa resultat. I nästa steg ska vi på en molekylär nivå försöka förstå mekanismen bakom astrocyternas positiva roll vid Alzheimers sjukdom, vilket på sikt bör kunna hjälpa oss att utforma nya behandlingsstrategier, säger Milos Peknyi i ett pressmeddelande.





Studien är ett

samarbete med en professor Jin-Moo Lee vid Washington University i Saint Louis, USA





BREAKING
{{ article.headline }}
0.079