har tecknat en avsiktsförklaring med det globala läkemedelsbolaget Actavis om att sälja Enzymaticas munspray mot förkylning på den nordiska marknaden. Detta gör att Actavis genom inlicensiering kan börja sälja förkylningsprodukten i Sverige, Finland, Danmark, Norge och Island.
AnnonsEnzymatica under de
senaste halvåret tecknat avtal om försäljning med två svenska apotekskedjor, men ser detta som en viktig milstolpe för bolagets kommersialisering.
Annons- Det här är vårt största kommersiella genombrott hittills – genom Actavis omfattande investering i marknadsföring och försäljning kan vi nu nå ut brett på den nordiska marknaden, både på apotek och i hälsofackhandeln, säger Michael Edelborg Christensen, vd på Enzymatica, i ett pressmeddelande.
AnnonsEnzymatica är ett
publikt life science-bolag som utvecklar medicintekniska produkter baserat på enzymet penzym som är ett köldanpassat trypsin från djuphavstorsken som ska förebygga eller lindra symtom vid förkylningar.
Annons Annons