utökat sitt distributionsavtal för produkten Kerasal Nail. Detta ger företagets samarbetspartner Menarini Asia-Pacific rätten att marknadsföra och sälja produkten på den kinesiska marknaden. Nästa steg är att få Kerasal Nail godkänd för användning i landet.
Menarini Asia-Pacific
är en del av det globala läkemedelsföretaget Menarini Group. Moberg Pharma har ett samarbete med Menarini sedan tidigare, vilket har resulterat i lanseringen av Kerasal Nail i Italien.
- Det är en mycket spännande möjlighet att få tillträde till den stora och snabbt växande kinesiska marknaden. Att lansera i Kina innebär utmaningar relaterade till landets storlek, regelverk, infrastruktur och komplexitet. Med sin djupa insikt i de lokala förutsättningarna är Menarini Asia-Pacific därför en idealisk partner i regionen, säger Moberg Pharmas vd Peter Wolpert, i ett pressmeddelande.
användas vid behandling av skador och missfärgningar av naglar som orsakas av nagelsvamp eller nagelpsoriasis.