23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Pharmalundensis förvärvar patent

Lundabolaget ska sponsra patentansökningar och en djurstudie av en förebyggande behandling mot sammanväxningar i bukhålan.
Annons
Pharmalundensis har förvärvat

en patentansökan för att använda metabotropa glutamatreceptor grupp 1-antagonister mot sammanväxningar, även kallade adherenser, efter operationer i bukhålan.

Projektet startades upp

av det Lundabaserade företaget Redeco Chem och dess samarbetspartners. Det bygger på observationer av djur, där det har visat sig att risken för att utveckla adherenser minskar drastiskt om metabotropa glutamatreceptor grupp 1-antagonister sprutas in i bukhålan efter en operation.

Annons
Pharmalundensis ska sponsra

vidare studier med behandlingsmetoden i djurmodeller. Om företaget efteråt väljer att kommersialisera behandlingen ska de betala Redeco Chem en engångsköpeskilling på 100 000 kronor, samt tio procent av sina eventuella framtida intäkter från projektet.

Annons
Företaget ska även

betala inlämningen av nationella patentansökningar i USA och Europa. Om behandlingen visar sig effektiv hoppas Pharmalundensis på att kunna dra in extra pengar genom licensavtal från företag med liknande substanser.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|