23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Sobi siktar mot bredare indikation

Får grönt ljus av CHMP för proteinläkemedel mot sällsynt inflammationssjukdom.
Det europeiska

läkemedelsverkets vetenskapliga kommitté CHMP rekommenderar att Sobis läkemedelskandidat Kinaret godkänns för den europeiska marknaden. Kinaret utvecklas som behandling av patienter med sjukdomen cryopyrin associerat periodiskt syndrom, CAPS, som uttrycker sig i en okontrollerad överprestation av IL-1 beta som spelar en viktig roll i inflammatoriska reaktioner. Preparatet är ett rekombinant proteinläkemedel baserat på den aktiva substansen anakinra och ska hämma aktiviteten hos IL-1 genom att binda till interleukin-1 typ 1-receptorn.

CHMP:s utlåtande

bygger på en studie med långtidsbehandling av barn och vuxna med Nomid. Läkemedlet är sedan tidigare godkänd för den allvarligare formen av CAPS, kallad Nomid, och nu ansöker bolaget om godkännande även för den bredare indikationen.

I början av

september köpte Sobi samtliga rättigheter för Kinaret från Amgen och har numer rätten att marknadsföra preparatet inom samtliga medicinska användningsområden.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.086