En första order på urinvägskatetrar har redan levererats till Zambia.
De afrikanska länderna, som utgörs av Sydafrika, Angola, Mocambique, Zambia, Kongo, Demokratiska Republiken Kongo och Gabon, har en sammanlagd befolkning om 190 miljoner. Bactiguard expanderar i och med detta verksamheten till 49 länder.
Sjukvårdssektorn växer i regionen och marknaden för Bactiguards produkter, katetrar för urin-, luft- och blodvägarna, uppgår i dag till cirka 35 miljoner euro.
– Vi påbörjade arbetet med att etablera försäljning i södra Afrika för drygt ett år sedan och det har nu gett resultat. Vi får en stark marknadsnärvaro i södra Afrika och etablerar oss i tillväxtländer med stora befolkningar, med fokus på Sydafrika och Zambia, säger Bactiguards vd Johan Rugfelt i ett pressmeddelande.