23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Astrazeneca utökar samarbete med Cambridge

Ett nytt doktorandprogram och tillgång till Astrazenecas pipeline är två resultat av de fyra nya avtalen.
Astrazeneca och Medimmune

, företagets enhet för forskning och utveckling av biologiska läkemedel, har ingått i fyra nya samarbetsavtal med brittiska Cambridge universitet.

Avtalen bygger på

redan befintliga samarbeten mellan företaget och universitetet.

I ett av

samarbetsprojekten läggs fokus på forskning inom neurovetenskap. Tanken är att universitetet ska bidra med sin kunskap om neurobiologi medan företaget kan bidra med kompetens och verktyg för att screena fram potentiella läkemedelskandidater och utveckla dem till färdiga behandlingar mot sjukdomar som Alzheimer, Parkinson och multipel skleros, MS. Samarbetet sträcker sig över tre år.

Genom ett annat

avtal ska universitetet även få tillgång till forskningspreparat från Astrazenecas pipeline, såsom

AZD9291

mot icke-småcellig lungcancer och

olaparib

mot äggstockscancer.

Företaget och universitetet

ska även starta upp ett gemensamt fyraårigt doktorandprogram som ger tillgång till utbildning både på Cambridge universitet och i Medimmunes lokaler. Dessutom ska ett nytt entreprenörsprogram instiftas som ska ge akademiska forskare vid universitetet tillgång till mentorskap och stöd från företaget gällande frågor som exempelvis läkemedelsutveckling, affärsplanering och patent.

Medimmune har haft

sina laboratorier i Cambridge de senaste 25 åren. De nya samarbetsavtalen är ett steg på vägen mot Astrazenecas mål att bygga upp en infrastruktur för forskning i området där företaget har beslutat att

placera sitt huvudkontor

samt en av tre forsknings- och utvecklingsavdelningar.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079