23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Allenex lanserar ny diagnostik

Lanserar en ny typ av diagnostiskt HLA-test för transplantationer.
Det Stockholmsbaserade medicinteknikföretaget

Allenex planerar att under andra kvartalet 2015 lansera diagnostiska tester för typning av HLA, humant leukocytantigen. HLA är en molekyl som sitter på ytan av kroppens celler och som är viktig att ta hänsyn till för att undvika att transplanterade organ stöts bort.

Allenex nya diagnostikmetod

är baserad på en genetisk analys med hjälp av realtids-PCR.

- HLA-typning baserad på realtids-PCR är både enklare och snabbare än de HLA-typningsprodukter som existerar idag. Det är extra värdefullt i samband med organtransplantation när donatorn är avliden. Då måste testning ske snabbt och ofta utanför ordinarie arbetstid, vilket ställer höga krav på enkelhet och automatisering. Vi ser vår kommande produkt som en naturlig vidareutveckling av vår befintliga produktlinje, säger Allenex vd Anders Karlsson i pressmeddelandet.

Realtids-PCR används

redan idag på många laboratorier vid annan typ av diagnostik, till exempel för cancer och infektionsdiagnostik. Det är dock en hittills i stort oanvänd analysmetod för HLA-typning.

Läs mer på labtechmagazine.se

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|