23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Kyld höghastighetscentrifug med den senaste teknologin

Hitachi Kokis kylda höghastighetscentrifug har en kapacitet på sex liter, patenterade säkerhetsfunktioner och en display som kan läsas från håll.
Annons
Höghastighetscentrifuger ger snabba

separationer för applikationer som bland annat kan involvera DNA, RNA, proteiner och virus.

Den nya Hitachi

Koki Himac CR22N har utvecklats för att kunna hantera en hög mängd provmaterial och snabb separation i en mängd olika provformat som flaskor, rör eller mikroplattor. Med sin högsta rotationshastighet kan den nå upp till 55200 x g (RCF), och har samtidigt en kapacitet på sex liter.

Annons
CR22N har en

mängd tekniska patenterade finesser, som automatisk identifiering av vilken rotor som sitter monterad. Himac CR22N har också en sensor som känner av om rotorlocket är korrekt påsatt.

Annons
Andra nyheter är

en kylningsfunktion som håller temperaturen i rotorkammaren konstant både med och utan en rotor isatt, samt en zoomningsfunktion som gör att centrifugens display kan läsas av även på distans.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|