flytta sin penicillintillverkning som i dag sköts av Recipharm utomlands. Där ska företaget även anlita nya leverantörer. Det innebär att tillverkningskontraktet med Recipharm Strängnäs avslutas den 31 december nästa år.
Meda är en
av Recipharms sex största kunder och utgör i dagsläget ungefär två procent av den totala omsättningen i Recipharm.
det avslutade kontraktet sannolikt kommer att leda till en minskning i antalet personal. I värsta fall anger företaget att anläggningen kan komma att stängas ner. Där arbetar i dag 60 personer på anläggningen i Strängnäs. Nu pågår diskussioner och mer information om vad som väntar anläggningen ska publiceras i februari nästa år.
Meda har även
sagt upp sitt kontrakt för anläggningen i Höganäs. Om detta går igenom kommer koncernens omsättning minska med ungefär 1,6 procent år 2016 följt av 1,5 procent år 2017.
Finansiellt sett väntas
Medas besked få en positiv effekt på Recipharms lönsamhet från år 2016.