23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Nytt i ledningen på Lidds

Monica Wallter tar över som vd för biotechföretaget, som inför årsstämman föreslår en helt ny styrelse.
Den 16 mars

tillträdde Monica Wallter som ny vd för det Helsingborgsbaserade biotechbolaget Lidds. Hon har erfarenhet från ledande tjänster på företag som Ellen, Probi och Pharmacia.

Monica Wallter tog

över rollen som vd från Thomas Uhlin, som tillträdde tjänsten i

september 2014

och som enligt ett pressmeddelande avgick av personliga skäl.

Under förra veckan

meddelade Lidds även att bolaget har föreslagit ett utbyte av hela sin styrelse. Där föreslås fysiologiprofessorn Jan Törnell som ny ordförande. Som ledamöter vill bolaget ha Inga-Lill Forslund, Susanna Urdmark, Maria Forss och Anders Bjartell.

Förslaget har lämnats

in inför bolagets årsstämma 2015.

Lidds utvecklar en

behandling mot prostatacancer som baseras på företagets egen formulering. Behandlingen, Liproca Depot, består av en pasta som administreras lokalt vid prostatan. Där frisläpper den ett cytostatikum med ett jämnt flöde för att bekämpa prostatacancercellerna. Bolaget noterades på börslistan

First North i juli

år 2014.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141