23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Karessa förbereder kliniska studier

Bygger ut sitt labb för att påskynda arbetet inför studier med bolagets drug delivery-film

Bioteknikbolaget Karessa, som har sitt kontor i Täby utanför Stockholm, bygger ut sitt laboratorium. Dessutom effektiviseras verksamheten där genom bland annat ny analysutrustning. Målet är att påskynda utvecklings- och formuleringsarbetet inför planerade kliniska studier med bolagets drug delivery-film, som fästs i munslemhinnan där den frisläpper läkemedel tills den lösts upp.



Karessas mål är att använda sin drug delivery-plattform i nya behandlingar mot erektil dysfunktion. Syftet är att få en snabbare och mer stabil effekt än de behandlingar som finns tillgängliga i dag.



I dagsläget bedriver Karessa två läkemedelsprojekt som båda befinner sig i preklinisk fas. I det ena kombineras filmen med den sildenafil, den aktiva substansen i Pfizers läkemedel Viagra, och i det andra projektet tadalafil, som finns i Eli Lillys Cialis.



Patenten för båda läkemedel är nära att löpa ut och genom att kombinera sin drug delivery-film med redan godkända läkemedel hoppas Karessa på en snabbare väg till marknaden. Förhoppningen är dessutom att minska företagets risk vid de kliniska studier som ska inledas under 2015.



- Under 2015-2016 är vårt fokus på produktutveckling och genomförande av studier. Att vi nu utökar och effektiviserar vårt laboratorium med ytterligare analysutrustning och mer kapacitet innebär att vi ligger helt i fas med vår plan och att vi nu ligger långt fram i slutfasen av formuleringsarbetet, säger Karessas vd Torbjörn Kemper i ett pressmeddelande.



Karessa noterades på börslistan Nasdaq Stockholm First North i februari.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.114