23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Skaffar ny storägare

Indiskt bolag ny storägare i generikabolaget EQL Pharma.
Det Lundabaserade generikabolaget

EQL Pharma har tecknat avtal med indiska läkemedelsbolaget Cadila Pharmaceuticals.





Avtalet rör utveckling

av nisch-generika. Inledningsvis handlar det om åtta produkter som ska lanseras under andra halvåret 2018 och framåt. De ska marknadsföras av EQL Pharma på bolagets huvudmarknader och licensieras på andra.





Avtalet innebär även

att Cadila blir en ny storägare i EQL Pharma. Det ska ske genom en riktad emission av 6,5 miljoner EQL-aktier för 32,5 miljoner kronor samt en teckningsoption på ytterligare två miljoner aktier till strikekursen 6,5 kronor, som kan tecknas mellan 1 april till 15 december 2016. Både emissionen och teckningsoptionen riktas till Cadilas helägda bolag Satellite Overseas Limited.





För att planen

ska genomföras krävs ett godkännande från en extra bolagsstämma hos EQL Pharma som äger rum fredagen 9 oktober. Aktieägare som motsvarar 45 procent av rösterna har förbundit sig att rösta för förslaget.





I samband med

avtalet föreslås Cadilas vd, styrelseordförande samt ägare, doktor Rajiv I Modi, som ny styrelseledamot i EQL Pharma.





EQL Pharma handlas

på Aktietorget.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141