23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Öppnar fabrik i Ryssland

Astrazeneca etablerar ny produktionsanläggning i ryska Kaluga.
För att ge

stöd till bolagets tillväxt i Ryssland öppnar läkemedelsbolaget Astrazeneca en ny anläggning för produktion och förpackning i landet. Fabriken, som ligger i Kaluga i västra Ryssland, ska fokusera på tillverkning av läkemedel för lokalt bruk.





Den kommersiella produktionen

av läkemedel ska komma igång i början av nästa år och förväntningen är att verksamheten ska ha nått full kapacitet år 2017. Då kommer cirka 40 miljoner paket och 850 miljoner tabletter av ett trettiotal olika typer av mediciner att tillverkas på plats varje år. Det motsvarar cirka 60 procent av de läkemedel som Astrazeneca säljer i Ryssland.





Astrazeneca har hittills

investerat 224 miljoner dollar, motsvarande 1,86 miljarder kronor, i att bygga den nya fabriken. Det är enligt ett pressmeddelande den högsta summan som något utländskt läkemedelsbolag har betalat för att bygga en ny anläggning i Ryssland.





Den nya faciliteten

är en del av Astrazenecas expansion inom produktionskapacitet för biologiska läkemedel. Den följer efter köpet av en ny fabrik i amerikanska

Boulder, Colorado

och en satsning Frederick, Maryland. I detta arbete ingår även den nya fabrik som

byggs upp i Gärtuna

utanför Södertälje.





Läs mer om Astrazeneca.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.085