23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

C-Rad får miljonorder

Tar emot beställningar från fyra amerikanska kunder.
Annons
Det Uppsalabaserade strålterapibolaget

C-Rad har fått beställningar på systemen Catalyst HD och Sentinel 4DCT från fyra kunder i USA med ett sammanlagt ordervärde på cirka 7,9 miljoner kronor.

Dessa beställningar ingår

i orderingången för fjärde kvartalet 2015. Leveransen av de flesta av dessa system har schemalagts till det första halvåret 2016. Det framgår av ett pressmeddelande.

Annons
Catalyst- och Sentinel-systemen

används för avancerade strålbehandlingar, vilka är allt vanligare i USA. Med denna dubbla lösning stödjer C-RAD hela 4D-behandlingskedjan, från bildtagning till behandling. Andningsstyrd strålbehandling används ofta när det område som ska behandlas ligger nära hjärtvävnad eller för särskilda behandlingar där tumörens position varierar med andningscykeln.

Annons

- De investeringar vi gjort för att öka vår närvaro på huvudmarknaderna börjar visa mycket goda resultat. 2015 års orderinflöde ger oss tillförsikt om ett starkt 2016, kommenderar C-Rads vd Tim Thurn i pressmeddelandet.

Annons
Läs mer om C-Rad. Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02