23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Addvise i miljonavtal

Två dotterbolag till Addvise tecknar nytt distributionsavtal med libanesiska Alpha Pro.
På dotterbolagen

, Sonesta och Surgical Tables, ligger fokus på produkter för utrustning för patientpositionering inom framförallt urologi och gynekologi respektive operationsbord för sjukvården.





Det nya avtalet

gäller försäljning av bolagens produkter i Mellanöstern och Nordafrika och dess värde väntas uppgå till fyra miljoner kronor under åren 2016 -2017





- Avtalet öppnar för en ny internationell försäljning som ligger i linje med bolagets ambition om att etablera de båda produktlinjerna på nya marknader. Nordamerika, men framförallt Mellanöstern är marknader som under senare år har visat en stark köpkraft och ett utökat behov av just mobila undersökningsbord samt produkter för urologi och gynekologi, skriver Addvise i ett pressmeddelande.





Läs också:



Addvise tankar kassan

Tar in pengar inför köpet av Labrum.





Läs mer om Addvise.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.095