23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Listbyte för CLS

Clinical Laserthermia Systems redovisade som väntat ingen omsättning för 2016. Nu står nyemission och listbyte på agendan.
Nettoomsättningen för Lundabolaget

var 0 kronor och resultatet efter finansiella poster uppgick till -25 396 002 SEK (-16 014 528). Bolaget, som är ett forskningsbaserat medicinteknikbolag har beslutat om en nyemission med företrädesrätt för de befintliga aktieägare om cirka 23,8 miljoner kronor, före emissionskostnader. Teckning av nya aktier ska ske under tiden 6–20 februari 2017. Kapitalet som tillförs bolaget genom emissionen kommer i huvudsak att användas för genomförande av pågående kliniska studier samt för etablering av imILT och FLA på marknaden i Europa och USA. Efter nyemissionen kommer bolaget att genomföra ett listbyte från Aktietorget till Nasdaq Stockholm First North.

Under 2016inledde CLS ett samarbete med Alligator Bioscience

avseende framtida behandlingsstrategier för tumörsjukdomar. Vidare fick bolaget en ansökan om

projektanslag på cirka 20 miljoner kronor

godkänd av EU:s Horizon 2020 för kliniska studier inom bukspottskörtel- och bröstcancer. Något som bolagets vd Lars-Erik Eriksson kommenterade så här:

- Vår ansökan avsåg validering av vår behandlingsmetod imILT framför allt gällande säkerhet och genomförande, men även avseende immunologisk effekt. Vi är mycket stolta över att ha tilldelats en så stor summa och få ökade resurser för att introducera såväl TRANBERG-systemet som imILT på marknaden och kunna erbjuda ett alternativ inom cancerbehandling.

CLS, som utvecklar

och marknadsför imILT, en poliklinisk värmeinducerad cancerimmunoterapi för behandling av solida cancertumörer, har som finansiell målsättning att uppnå ett break even-resultat för helåret 2017 och att under 2018 uppvisa positivt resultat före skatt.

Läs även:

EU-miljoner till CLS

Lundabaserade CLS får 20 miljoner kronor av EUs forsknings- och innovationsprogram Horizon 2020, för kliniska studier inom bukspottskörtel- och bröstcancer.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04