23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

In från kylan

Från att ha krävt en förvaringstemperatur på minus 80 grader kan läkemedelskandidaten nu förvaras i plusgrader.
Oncology Venture Sweden,

som arbetar med forskning och utveckling inom cancerläkemedel, har tagit fram en ny version av läkemedelskandidaten LiPlaCis. Den nya versionen kan förvaras vid 2-8°C. Den ursprungliga versionen av kandidaten krävde lagringstemperaturer på -80°C. Detta kunde bli bekymmersamt eftersom inte alla center har frysar för förvaring i -80°C. Men nu kan läkemedelskandidaten alltså istället förvaras i kylskåp.





LiPlaCis är en

intelligent riktad liposomberedning av cisplatin som nu har erhållit status som en fasII-studie av de danska myndigheterna och tre av totalt fyra center är nu aktiva med att rekrytera de 12-15 patienterna med metastaserande bröstcancer som screenats och förväntas ha högst sannolikhet att svara på behandling. Studien är beräknad att avslutas under det tredje kvartalet 2017.





- Jag bedömer att den nya 2-8°C-versionen av LiPlaCis kommer att göra det enklare för centers att lagra den. Nu kommer potentiellt fler center att kunna delta i studierna, kommenterar

Peter Buhl Jensen

VD för Oncology Venture.





BREAKING
{{ article.headline }}
0.078