23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

SCA:s hygien blir eget bolag

Skogs- och hygienjätten SCA delar upp sina huvudverksamheter i två olika bolag.
Efter SCA:s förvärv

av BSN medical står det nu klart att det blir en delning av bolaget. Skogsverksamheten fortsätter att kallas SCA, medan bolaget för hygien och hälsa får det nya namnet Essity, en anspelning på orden essentials och necessities, som får representera verksamhetens inriktning.

Delningen av koncernen

kommer att ske senast under andra halvåret 2017. SCA:s aktieägare kommer vid noteringen, utöver sitt befintliga aktieinnehav, även få aktier i det nya noterade bolaget.

– Det är glädjande

att aktieägarna stödjer styrelsens förslag om två separata börsnoterade bolag. Detta kommer långsiktigt att öka värdet för aktieägarna genom ökat fokus, kundnytta, utvecklingsmöjligheter samt möjliggöra för respektive bolag att framgångsrikt realisera sina strategier. Vi ser fram emot en spännande framtid för våra två starka noterade bolag, säger Magnus Groth, i dag vd och koncernchef för SCA och blivande vd och koncernchef för det nya hygien- och hälsobolaget Essity, i ett pressmeddelande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.123