23948sdkhjf
Annons

Perstorp säljer Capa

Specialkemikalieföretaget Perstorp kommer att sälja sin kaprolaktonverksamhet inklusive produktionssajten i Warrington.

Det framgår av ett pressmeddelande. Köpare av Capa som kaprolaktonverksamheten kallas, är Ingevity som betalar cirka 590 miljoner dollar. Capa omsätter årligen runt 150 miljoner euro.

Läs också: Startar testbädd för elektrolys

Under tio år har Perstorp investerat i produktion och nya produkter och ökat både kundbasen och det geografiska kundunderlaget. Rörelsemarginalen har ökat med nästan 50 procent vilket gjort verksamheten attraktiv. Försäljningen är i linje med Perstorps tidigare avyttringar (Biobränslen och sajten i Gent, Belgien).

De tillgångar som nu frigörs kommer att satsa i polyolverksamheten, att expandera marknaden för phtalatfri mjukgörare och för företagets andra miljövänligare lösningar (baserade på förnybara råvaror).

Affären kräver myndigheternas godkännande och Perstorp räknar med att kunna avsluta affären under första kvartalet 2019.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

    Nyhetsbrev

    Sänd till en kollega

    0.423