23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Lysande diamanter ska rapportera från cellens inre

Genom att placera små, små lysande diamanter i levande celler har fysikforskare i Lund skapat ett verktyg för att nå helt ny kunskap om cellens liv – och därmed även öka möjligheten att förstå sjukdomar och utveckla läkemedel.

 Med hjälp av de här nanodiamanterna kan du övervaka cellerna, och du kan göra det i hög upplösning, säger professor Christelle Prinz till Life Science Sweden.

De är vackra, dyrbara och sägs även vara flickans bästa vän. Men fluorescerande diamanter har också unika självlysande egenskaper, eftersom de till skillnad från andra flourescerande ämnen inte slutar lysa efter en stund. De är dessutom biokompatibla och skadar inte cellen. Genom att ha dem placerade som ett slags invärtes korrespondenter i levande celler – i laboratorier, inte i kroppar – kan forskare få ut en mängd information om vad som händer i cellerna.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.112