23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Bico tar in två miljarder i riktad nyemission

Biokonvergensföretaget Bico har genomfört en riktad nyemission på två miljarder kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.
Annons

Utöver starkt stöd från befintliga aktieägare deltog flera nya svenska och internationella institutionella investerare i nyemissionen.

Bico (tidigare Cellink) har det senaste året genomfört en rad företagsförvärv. Det senaste tillkännagjordes den 1 oktober, då företaget meddelade att det ingått avtal om att köpa tyska Qinstruments för 61,25 miljoner euro. En fortsatt aggressiv förvärvsstrategi aviseras.

Annons

"Bolaget avser att använda emissionslikviden från nyemissionen för att ytterligare främja bolagets förvärvsagenda och skapa en finansiell beredskap för nya möjligheter. Bolaget har för närvarande flera pågående förvärvsprocesser av olika storlek", skriver företaget i pressmeddelandet..

Annons
Annons
Annons
Annons
Finans Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.055|instance-web04