The Healthcare Technology Report har listat de 25 bästa kvinnliga ledarna inom området medicinteknisk utrustning 2022. Karin Dahllöf, vd för Monivents, finns med på årets lista.
Utmärkelsen delas ut av The Healthcare Technology Report, som är baserat i New York. I år tog sig Monivents vd Karin Dahllöf in på listan.
– Det är en ära att inkluderas i The Top 25 Women Leaders in Medical Devices of 2022. Jag är otroligt stolt och glad över möjligheten att få leda Monivents kompetenta team i arbetet med att ta fram en produkt som förbättrar vården av nyfödda. Jag ser utmärkelsen som ett bevis på det stora steg framåt som bolaget har tagit under det gångna året och framgången som har följt med detta, säger hon i ett pressmeddelande.