23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Pharmnovo startar kliniska studier – och förstärker sitt team

I augusti startade läkemedelsbolaget Pharmnovo kliniska studier av bolagets läkemedelskandidat mot nervsmärta. Nu meddelar bolaget att de stärker upp organisationen med Tommy Nilsson som CFO och Jarkko Kalliomäki som ledare för det kliniska arbetet.

I somras tog Pharmnovo in 73 miljoner kronor i en emission ledd av Sciety och i augusti påbörjades kliniska studier av deras läkemedelskandidat PN6047 mot neuropatisk smärta, något Life Science Sweden tidigare skrivit om. 

Vi är mycket glada att kunna välkomna Tommy Nilsson och Jarkko Kalliomäki till vårt team. Deras kunskaper och erfarenheter är som skräddarsydda för att stärka den positiva utvecklingen av Pharmnovo när vi nu tar steget från preklinisk till klinisk utveckling. De har båda rätt kompetens för att etablera Pharmnovo som ett uthålligt, tillväxtorienterat läkemedelsbolag och för att nå vår vision om att förbättra livskvaliteten hos människor som lider av kronisk smärta, säger Per von Mentzer, vd för Pharmnovo, i ett pressmeddelande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062