23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Ännu ett globalt bolag flyttar till Forskaren

Analys- och kontraktsforskningsföretaget Iqvia flyttar in i Forskaren i Hagastaden, som därmed uppges vara fullt uthyrd.
Annons

Flyttlasset går i mars 2025, då 120 medarbetare från Iqvia flyttar in i 440 kvadratmeter stora lokaler i Forskaren, där sedan tidigare Astra Zeneca, Abbvie, Atlas Antibodies, Elekta och ett tiotal andra bolag inom life science är inhysta.

Iqvia är ett amerikanskt bolag med 90 000 anställda globalt, som levererar analyser och tekniska lösningar för läkemedelssektorn. Bolaget är också en av världens största CRO:er (Contract Research Organizations) med specialinriktning på kliniska forskningstjänster.

Annons

– Vi ser mycket fram emot att bli en del av Forskaren och denna levande mötesplats för innovation, forskning och näringsliv. Hagastaden och den spännande utveckling som nu sker här är helt rätt för oss. Jag är övertygad om att vi kommer ha stor nytta av utbytet med andra tillväxtbolag och närheten till forskning inom vård och hälsa, säger Stefan Ohlsson, VP & General Manager Nordics på Iqvia, i ett pressmeddelande.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|