23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Biovica får patent för att förutse immunterapi-effekt

Diagnostikbolaget Biovica har fått ett europeiskt patent beviljat för att förutsäga behandlingseffekt av immunterapier vid cancer med hjälp av företagets produkt Divitum TKa.

Biovica utvecklar och marknadsför test för att övervaka cancerproliferation. Företagets huvudprodukt Divitum TKa mäter celltillväxt via biomarkören thymidinkinas.

Nu har det Europeiska patentverket, EPO, beviljat ett patent för Divitum TKa, för att förutsäga behandlingseffekt för cancerpatienter som behandlas eller planeras att behandlas med kontrollpunktshämmare. Kontrollpunktshämmare är immunterapier som riktar sig mot proteiner som PD-1, PD-L1 och CTLA-4. Till gruppen hör läkemedel som MSD:s Keytruda (pembrolizumab) och Bristol-Myers Squibbs Opdivo (nivolumab).

BREAKING
{{ article.headline }}
0.189|