Redan under sin första dag under innevarande period som USA:s president meddelade Donald Trump att landet kommer att lämna WHO. Och det ser, till skillnad från ett antal andra utspel från presidenten, ut att bli verklighet.
USA har varit WHO:s största finansiella bidragsgivare och stått för omkring 18 procent av organisationens totala finansiering. I nuläget har landet obetalda avgifter på 260 miljoner dollar – pengar som WHO inte lär se röken av.
AnnonsEn talesperson för det amerikanska utrikesdepartementet uppger för nyhetsbyrån Reuters att WHO:s misslyckande med att begränsa, hantera och dela information har kostat USA biljontals dollar och att presidenten använder sin befogenhet att pausa framtida överföringar av amerikanska statliga medel till WHO.
Annons”Det amerikanska folket har betalat mer än tillräckligt till denna organisation” skriver talespersonen i ett mejl och tillägger att landet inte har några som helst finansiella åtaganden gentemot organisationen.
För WHO innebär det ekonomiska avbräcket stora utmaningar. Organisationen har kapat rejält i sin budget, halverat sin ledningsgrupp, och har aviserat en minskning av sin personalstyrka med omkring en fjärdedel före mitten av året.
AnnonsGlobala hälsoexperter har vädjat till USA att tänka om, men utan resultat.
Vid det pågående World Economic Forum-mötet i Davos sa multimiljardären och filantropen Bill Gates till Reuters att han inte tror att USA kommer att ompröva beslutet inom den närmaste framtiden – även om han själv kommer att förespråka det så snart han får en möjlighet.
Annons Annons