23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Tablettbehandling för kortväxthet gav snabbare längdtillväxt i studie

Ett oralt läkemedel under utveckling mot den vanligaste formen av kortväxthet, akondroplasi, visar positiva data i en fas III-studie.
Annons

I studien ingick 110 barn med akondroplasi som under ett år antingen fick placebo eller behandlades med infigratinib, en läkemedelskandidat från San Francisco-baserade Bridgebio. Infigratinib är utformad för att hämma receptorn FGFR3, som är överaktiv vid akondroplasi vilket leder till bromsad bentillväxt.

Annons

Nu meddelar bolaget att de deltagare som gavs infigratinib i genomsnitt hade en längdtillväxt som var mellan 1,74 och 2,1 centimeter – beroende på mätmetod – större än hos kontrollgruppen.

Inga allvarliga biverkningar noterades, och ingen deltagare avbröt behandling, enligt Bridgebio. Skillnaden i längdtillväxt uppges vara den största som hittills uppnåtts i en randomiserad prövning inom akondroplasi.

Annons

– I det bredaste åldersspann som hittills studerats har oral infigratinib visat den största och mest signifikanta förbättringen i årlig längdtillväxt – tillsammans med den första statistiskt signifikanta förbättringen i kroppsproportioner hos barn i åldrarna 3 till 8 år – som rapporterats för någon terapi som är godkänd eller under utveckling för detta tillstånd, säger studiens globala huvudprövare Ravi Savarirayan vid Murdoch Children’s Research Institute i Melbourne, i ett pressmeddelande.

Annons

Bridgebio planerar nu att träffa regulatoriska myndigheter för att diskutera inlämning av marknadsansökningar för infigratinib under andra halvåret 2026.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|