23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

CF-projekt föll i fas II – aktien kollapsade

En ny potentiell behandling mot cystisk fibros misslyckades överraskande i fas II – och Sionna Therapeutics aktie föll med över 90 procent.
Annons

Sionna är ett av flera bolag som försöker utveckla nya effektiva läkemedel mot cystisk fibros, i hopp om att på sikt kunna utmana Vertex dominerande position på området.

Förväntningarna har varit stora på bolagets läkemedelskandidat SION‑719, som man hoppats skulle kunna normalisera funktionen hos CFTR‑proteinet på sätt som Vertex läkemedel inte gör. Hos patienter med cystisk fibros är CFTR‑funktionen nedsatt, vilket leder till att slemmet i luftvägarna blir segt och svårtransporterat med kroniska lunginfektioner, inflammation och försämrad lungfunktion som följd.

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|