23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

FDA-panel säger ja – och nej – till Astra Zeneca

Astra Zeneca får stöd av en rådgivande FDA‑panel för läkemedlet Truqap som behandling av prostatacancer, men däremot avslag för camizestrant i en kombinationsterapi mot avancerad bröstcancer.
Annons

Truqap (capivasertib) är sedan tidigare godkänt som behandling av HR‑positiv, HER2‑negativ avancerad bröstcancer. Nu har ett viktigt steg tagits mot ett godkännande i USA även inom prostatacancer.

FDA:s rådgivande kommitté ODAC har med klar majoritet, 7 mot 1, röstat för att kombinationen av Truqap med abirateron och hormonell kastrationsbehandling har en fördelaktig nytta–risk‑profil för patienter med en aggressiv form av hormonkänslig prostatacancer där tumören har förlorat PTEN‑genen, vilket gör sjukdomen mer svårbehandlad.

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|