23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Life Science Sweden
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Extrapengar till cancerforskning

Mustascher blev ett bra vapen i kampen mot cancer. Insamlingskampanjen bidrog till att 30 extramiljoner satsas på bröst- och prostatacancerforskning. Av 184 ansökningar har 17 valts ut. Vi har hela listan.

Intresset var stort när Cancerfonden utlyste en extra ansökningsomgång för bröst- och prostatacancerforskning. Pengarna kommer till stor del från insamlade medel från två uppmärksammade kampanjer, Rosa Bandet och Mustaschkampen.



Totalt 184 ansökningar kom in. Nu har 17 anslag beviljats, 10 inom bröstcancerforskning och 7 inom prostatacancerforskning.



- Vi är otroligt tacksamma för att kunna göra den här extra satsningen tack vare alla generösa bidrag. Men vi ser samtidigt att det finns många lovande projekt som väntar på finansiering. Med ytterligare pengar skulle forskningen kunna nå ännu fler resultat, säger professor Anna Karlsson, vetenskaplig sekreterare på Cancerfonden.





De sjutton som tilldelats forskningspengar är:





Tommy Andersson, Lunds universitet



Anders Bergh, Umeå universitet



Jonas Bergh, Karolinska Institutet



Jan-Erik Damber, Göteborgs universitet



Magnus Essand, Uppsala universitet



Henrik Grönberg, Karolinska Institutet



Thomas Helleday, Stockholms universitet



Jonas Hugosson, Göteborgs universitet



Rolf Kiessling, Karolinska Institutet



Göran Landberg, Lunds universitet



Maréne Landström, Uppsala universitet



Annika Lindblom, Karolinska Institutet



Moustakas Aristidis, Ludwiginstitutet, Uppsala



Karin Nordin, Uppsala universitet



Olle Sangfelt, Karolinska Institutet



Tobias Sjöblom, Uppsala universitet



Arne Östman, Karolinska Institutet





BREAKING
{{ article.headline }}
0.109